Recyklowalne, barierowe opakowania bez EVOH. Nowe rozwiązanie od Eurocast

Sposób przechowywania żywności i rodzaj użytego w tym celu opakowania ma znaczny wpływ na to, jak długiej konserwacji można poddać dany produkt spożywczy. Prawidłowo opakowany towar jest odporny na szkodliwe działanie pary wodnej i tlenu, które powodują szybszą utratę jego jakości i świeżości.

Eurocast wprowadził na rynek nową linię w pełni recyklowalnych, ultralekkich folii opakowaniowych CRYSTA-LINE. W jej produkcji wykorzystano technologię powłok z transparentnego tlenku aluminium (AIOx). W wyniku wyeliminowania procesu laminacji standardowej folii PET z takimi materiałami, jak folia PP, PE/EVOH/PE czy aluminium, powstały wysokobarierowe folie mono-materiałowe, których struktura nie zawiera warstwy EVOH. Nowe rozwiązanie opakowaniowe cechuje także wyraźne zmniejszenie ilości surowca wykorzystywanego do produkcji tego typu wyrobów i znaczne zredukowanie wagi opakowania.

Dzięki strukturze folii CRYSTA-LINE, wyrabiane z nich produkty nadają się do całkowitego recyklingu. Potwierdza to certyfikat wydany przez Institute cyclos-HTP GmbH z Aachen. Nowej linii folii od Eurocast przyznano ocenę 100% recyclability. Oznacza to, że produkty CRYSTA-LINE w pełni nadają się do ponownego przetworzenia, nie tracąc przy tym właściwości wyrobu pierwotnego. Takie rozwiązanie w pełni wpasowuje się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym.

W skład nowej linii CRYSTA-LINE wchodzą folie CRYSTA-LID, CRYSTA-LID PP oraz CRYSTA-BASE. W produkcji folii CRYSTA-LID wykorzystuje się mono-materiał PET (mono PET lidding film). W porównaniu do pozostałych, ogólnodostępnych na rynku wyrobów na bazie EVOH, przepuszczalność tlenu i pary wodnej w CRYSTA-LID jest o wiele niższa (OTR 1 cm3/m2 24h; WVTR 0,5-1 g/m2 24h). Dzieje się tak dzięki wykorzystaniu technologii powłok z transparentnego tlenku aluminium (AIOx), stanowiących w pełni recyklowalną barierę. Folie CRYSTA-LID zostały również stworzone z myślą o perfekcyjnej ochronie żywności. Optymalne parametry zgrzewania (SEAL, PEEL) i doskonałe właściwości antyfogowe (w opcji AF) skutecznie wydłużają jej konserwację, dzięki czemu produkty spożywcze na dłużej zachowują wysoką jakość. Opakowania produkowane z folii CRYSTA-LID są w pełni recyklowalne i można je wykorzystać do różnych rodzajów żywności.

Folia CRYSTA-BASE przeznaczona jest do opakowań typu tacki. Jako bazę, do jej wytworzenia stosuje się mono-materiał APET. Swoje zastosowanie CRYSTA-BASE znajduje przy pakowaniu np. dojrzewających wędlin, wędzonych ryb czy różnych rodzajów serów, czyli żywności, od której wymaga się długiego okresu ważności. Wysoka barierowość opakowań z CRYSTA-BASE zapewnia także skuteczną konserwację świeżych produktów spożywczych, co wyróżnia je na tle innych wyrobów z tworzyw sztucznych, które zawierając warstwę EVOH.

CRYSTA-LID PP opracowano dla produkcji opakowań typu lidding film. Produkty te są całkowicie wykonywane z PP. W połączeniu z tackami PP powstaje zatem w pełni recyklowalny produkt opakowaniowy.

Wprowadzając na rynek linię CRYSTA-LINE, Eurocast zaoferował kompleksowe rozwiązanie, które jest przyjazne środowisku i zgodne ze współczesnymi trendami produkcji opakowań. Nowe produkty całkowicie nadają się do ponownego przetworzenia, a ich wpływ na otoczenie dodatkowo minimalizuje eliminacja struktury EVOH. Wyróżnia je to na tle wielowarstwowych opakowań z folii koekstrudowanych, które są powszechnie stosowane w wielu sektorach gospodarki.