Co najszybciej drożeje? Oto głowni winowajcy inflacji

W maju zanotowaliśmy najwyższy wskaźnik inflacji od 10 lat, a co za tym idzie podrożało absolutnie wszystko – cały przemysł również.

Surowce na rynku tworzyw sztucznych osiągnęły w tym roku niespotykane dotąd w historii wartości cen. Najbardziej popularny w produkcji PET zdrożał o ponad 60 proc. w stosunku do ceny z końca 2020, a polipropylen podrożał jeszcze bardziej. Jednak absolutnym fenomenem są granulaty powszechnie stosowanego polietylenu, których ceny wzrosły o ponad 100-proc.

Z tworzyw sztucznych obecnie na świecie produkuje się nie tylko opakowania do żywności, leków, chemii gospodarczej, ale też większość ubrań, obuwia, artykułów gospodarstwa domowego, mebli, a i branża motoryzacyjna jest jedną z kluczowych pod względem konsumpcji tworzyw. Trudno wskazać branże, w których tworzywa sztuczne nie są podstawowym surowcem, dlatego tak duża inflacja to zły znak dla nas wszystkich. Drożejące materiały bezpośrednio wpływają na ceny produktów, a to z kolei rzutuje na klientów.

Cały przemysł znalazł się w trudnej sytuacji, ale więcej o tym na: https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/co-najszybciej-drozeje-oto-glowni-winowajcy-inflacyjni/hm3sxzs