Jak wskazuje portal wnp.pl, rok temu ceny surowców do produkcji tworzyw sztucznych zanotowały bezprecedensowy spadek. Teraz nie ma po nim śladu, surowce są drogie jak nigdy, a końca wzrostów nie widać… Dla branży to poważny problem

Polska pozostaje znaczącym rynkiem w europejskim przetwórstwie tworzyw sztucznych. Nasz udział w europejskiej konsumpcji to około 7,7%. Podstawowymi sektorami wykorzystującymi wyroby z tworzyw pozostają przemysł opakowaniowy i budownictwo – ich udział w konsumpcji to około 60%. Wszystko to powoduje, że nasze firmy są podatne na wahania cen i poważnie się one na nich odbijają.

Jak poskreśla Robert Rosicki, CFO w Eurocast: – Wyraźny spadek rentowności w bieżącym roku jest wprost efektem galopujących cen surowców, których tempo wzrostu nie było możliwe do przewidzenia, a następnie do natychmiastowego odzwierciedlenia w cenach produktów. Z tym samym problemem borykali się inni przetwórcy działający na rynku tworzyw sztucznych, dlatego spadki rentowności dotyczą właściwie całej branży.

https://www.wnp.pl/chemia/tak-drogo-w-chemikaliach-nie-bylo-jeszcze-nigdy,480060.html